flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Здійснення судового контролю за виконанням судового рішення

19 грудня 2024, 15:52

19 грудня 2024 року набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень», відповідно до якого внесено зміни до Цивільного процесуального та Господарського процесуального кодексів України а також до Кодексу адміністративного судочинства України .

 Згідно внесених змін під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення суд може стягнути в дохід державного бюджету з відповідача, боржника чи їх керівників (якщо відповідач, боржник є юридичною особою) штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

«Прикінцевими та перехідними положеннями» цього Закону визначено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції (ст.447 ЦПУ України).

ч.2 ст. ст.4531ЦПК  передбачено, що стягувач може звернутись до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.

Якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб’єкт господарювання або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов’язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору.

Серед змін до Кодексу адміністративного судочинства привертає увагу норма з нової ст.3823, згідно з якою в разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення суд накладає на керівника суб’єкта владних повноважень штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.3821 цього кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Якщо суб’єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов’язав подати звіт його членів, суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з них, може накласти штраф на кожного із тих, хто у межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

При цьому з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового рішення буле нараховуватися пеня в розмірі 3% річних з урахуванням індексу інфляції.