Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Касаційний цивільний суд, розглядаючи справу № 755/5684/18-ц звернув увагу, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов’язків, що пов’язані з нерухомим майном.
Особа просила визнати виконавчий напис, посвідчений приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу, таким, що не підлягає виконанню. Суд першої інстанції позов задовольнив, апеляційної - залишив це рішення в силі, вказавши, що порушення першою інстанцією норм процесуального права при відкритті провадження не може бути підставою для скасування рішення, оскільки це не призвело до неправильного вирішення справи.
А ось КЦС зазначив, що згідно з правилом про підсудність справ за вибором позивача, передбаченим у ч.12 ст.28 Цивільного процесуального кодексу (правила альтернативної підсудності), позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, можуть пред’являтися також за місцем його виконання.
Натомість у ч.1 ст.30 ЦПК сказано, що позови, які виникають із приводу нерухомого майна, пред’являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. При цьому виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано. Спір може стосуватись як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов’язків, пов’язаних з нерухомим майном.
Оскільки спір виник з приводу об’єкта нерухомого майна, він мав би розглядатися судом за місцезнаходженням майна.